Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak poprawić płynność finansową w firmie

26 października 2022 | Rachunkowość | Michał Parafiniuk

Zarządzenie płynnością finansową firmy jest jednym z kluczowych wyzwań dyrektora finansowego. Odpowiednio przeprowadzony przegląd bilansu spółki pozwala zidentyfikować obszary zawierające potencjał do uwolnienia gotówki i poprawy płynności. Nierzadko są to bardzo proste działania, których realizacja w sposób szybki i bezkosztowy przynosi znaczącą poprawę sytuacji.

Michał Parafiniuk

CFA®, Partner Zarządzający w T&P Finance

Poniżej przedstawiamy podsumowanie najistotniejszych punktów, które warto wziąć pod uwagę przy prowadzonej analizie.

Należności

Pierwsza i najbardziej oczywista pozycja, w której warto szukać optymalizacji to należności. Wiele firm w ogóle nie prowadzi regularnego przeglądu niezapłaconych faktur swoich klientów, doprowadzając do zamrożenia znaczących kwot w tej pozycji bilansowej.

Często zapisy księgowe będące podstawą do takiej analizy są niewłaściwe – np. nieprawidłowo wykazany termin płatności, nieprawidłowa data wystawienia faktury, opóźnienia w księgowaniu faktur sprzedażowych. Tego typu błędy powodują brak możliwości podjęcia efektywnych działań windykacyjnych.

Innym wyzwaniem może być sprawna dystrybucja wystawionych faktur. Przesłanie klientowi faktury w formie elektronicznej często przyśpiesza moment zapłaty.

Innym sposobem przyśpieszenia płatności jest usługa faktoringu. Wystawiona faktura przekazywana jest do faktora, który za relatywnie niewielką opłatą uiści płatność wynikającą z faktury niezwłocznie i będzie oczekiwał na wykonanie płatności przez klienta. W przypadku przejęcia przez faktora pełnego ryzyka płatności mówimy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12405

Wydanie: 12405

Spis treści
Zamów abonament